Peste 5200 de fălticeneni sunt imunizați cu cel puțin o doză de vaccin anti COVID-19

Site-ul oficial al Ministerului Sănătății, dedicat campaniei naționale de vaccinare (vaccinare-covid.gov.ro), a început să publice statistici privind rata de vaccinare pentru fiecare județ și pentru fiecare unitate administrativ – teritorială.

Aproape de sfârșitul lunii mai, un număr de 5201 dintre fălticeneni figurează ca fiind imunizați cu cel puțin o doză de vaccin anti COVID-19, rezultând o rată de vaccinare de 16,75%, la nivelul zilei de 26 mai 2021.

La nivelul zonei (Fălticeni și localitățile învecinate) sunt 10.491 de persoane imunizate.

La centrul de vaccinare din Fălticeni sunt disponibile 1464 de locuri pentru persoanele care doresc să se vaccineze: 823 locuri pentru vaccinul Pfizer și 641 de locuri pentru vaccinul Moderna. Alte 643 de locuri, pentru vaccinul Pfizer, sunt disponibile la centrul de vaccinare din Dolhasca.

Iată cum se prezenta situația vaccinării în toate localitățile din zona Fălticeni, pe data de 26 mai 2021:

LocalitateaPopulația potrivit INS
la 01.01.2020
Persoane vaccinate
cu cel puțin o doză
Procent
Fălticeni31.0505.20116,75
Dolhești3.7783499,24
Dolhasca11.4478657,56
Fântâna Mare2.6101947,53
Liteni10.3106216,02
Cornu Luncii7.3274335,91
Rădășeni4.0892365,77
Vadu Moldovei4.4742565,72
Horodniceni3.5611975,53
Preutești7.0653745,29
Bunești2,7721374,94
Forăști4.5092214,90
Bogdănești4.1231794,34
Boroaia4.7522024,25
Vulturești3.5261343,80
Râșca5.1351933,76
Hârtop2.660813.05
Mălini7.8092332,98
Drăgușeni2.562672,62
Baia7.6061882,47
Slatina5.6421302,30
Sursa: vaccinare-covid.gov.ro

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *