În Fălticeni sunt 94 de cazuri active COVID-19. Șapte pacienți cu forme ușoare ale bolii sunt internați la Fălticeni. De miercuri vor fi aplicate restricții specifice scenariului galben al epidemiei

Potrivit Direcției de Sănătate Publică Suceava, în ultimele 24 de ore au fost internate în spitalele din județul Suceava un număr de 40 de persoane suspecte de infecție cu Covid – 19, în același interval de timp fiind externate 19 persoane.

Totalul persoanelor internate și diagnosticate cu Covid-19 în județul Suceava este de 373 iar numărul persoanelor suspecte de Covid-19 este de 29.

La nivelul Spitalului Municipal Fălticeni, sunt internați 7 pacienți diagnosticați cu Covid-19 (forme medii), și 7 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus. Sunt libere 3 locuri în sectorul Covid.

Între timp, numărul cazurilor active de COVID-19 din municipiul Fălticeni a urcat la 94.

Iată cum se prezintă situația cazurilor active și rata de infectare pentru fiecare localitate din zona Fălticeni:

UATPopulație UAT conform date furnizate de BJEPTotal cazuri de la începutCazuri active 20.09.2021
(ultimele 14 zile!!!)
Cazuri active 17.09.2021
(ultimele 14 zile!!!)
Rata de infectări la mia de locuitori (inclusiv focare)
Baia769910424162,08
Bogdănești4118147551,21
Boroaia473165871,48
Bunești275451331,09
Cornu Luncii7502493770,93
Dolhasca114951729131,13
Dolhesti375180441,07
Draguseni252428220,79
Falticeni31052122294872,80
Fantana Mare257976441,55
Forasti446874520,45
Hartop268833331,12
Horodniceni356668441,12
Liteni1025620713141,37
Malini786112115101,27
Preutesti7088110981,13
Radaseni40598410112,71
Rasca518462440,77
Slatina569151461,05
Vadu Moldovei451694981,77
Vulturesti356849320,56
Total populație zona Fălticeni (statistică anul 2020)1371503391239  

Din cauza creșterii ratei de infectare la peste 2 cazuri la 1000 de locuitori, de miercuri, 22 septembrie, se reintroduc o serie de restricții în municipiul Fălticeni.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Suceava a adoptat Hotărârea nr.157 din data de 20.09.2021.

Prin Hotărârea nr.157 din 20.09.2021, s-a hotărât ca începând cu data de 22.09.2021, ora 00:00, pentru o perioadă de 14 zile, pentru municipiul Fălticeni, orașul Gura Humorului, orașul Siret și comunele Ciocănești, Frumosu, Pojorâta și Stroiești, unități administrativ-teritoriale nou-stabilite unde incidenţa cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 2/1000 locuitori și mai mică de 3/1000 de locuitori) următoarele măsuri:

a) În aplicarea art. 1, pct. 3 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), în spațiile închise sau deschise, competițiile sportive se pot desfășura cu participarea spectatorilor până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, cu asigurarea unei distanțe de minimum 1 metru între persoane. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 24 de ore, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului tineretului și sportului și al ministrului sănătății, emis în temeiul art. 43 și al art. 71 alin. (2) din Legea nr. 55/2020, cu modificările și completările ulterioare;

b) În aplicarea art. 1, pct. 11 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), organizarea și desfășurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice și private sau a altor evenimente culturale sunt permise numai cu participarea a cel mult 2.500 de spectatori și cu purtarea măștii de protecție. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 24 de ore, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului culturii și al ministrului sănătății, emis în temeiul art. 44 și al art. 71 alin. (2) din Legea nr. 55/2020, cu modificările și completările ulterioare;

c) În aplicarea art. 1, pct. 17 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), se permit activitățile recreative și sportive desfășurate în aer liber, cu participarea a cel mult 30 de persoane care nu locuiesc împreună, stabilite prin ordin comun al ministrului sănătății, după caz, cu ministrul tineretului și sportului, ministrul mediului, apelor și pădurilor sau ministrul agriculturii și dezvoltării rurale;

d) În aplicarea art. 1, pct. 19 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), se permite organizarea de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive etc.) cu un număr de participanți de maximum 150 de persoane în exterior sau de maximum 100 de persoane în interior, cu respectarea normelor de protecție sanitară. La stabilirea numărului de persoane în exterior și/sau în interior nu sunt luate în calcul persoanele care au vârsta mai mică de 16 ani;

e) În aplicarea art. 1, pct. 21 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), se permite organizarea de evenimente private (nunți, botezuri) cu un număr de participanți de maximum 300 de persoane în interior și cu asigurarea unei suprafețe de minimum 2 mp pentru fiecare persoană. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 24 de ore, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2;

f) În aplicarea art. 1, pct. 26 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), se permite organizarea de cursuri de instruire și workshopuri pentru adulți, inclusiv cele organizate pentru implementarea proiectelor finanțate din fonduri europene, cu un număr de participanți de maximum 150 de persoane în interior și de maximum 200 de persoane în exterior, cu asigurarea unei suprafețe de minimum 2 mp pentru fiecare persoană, cu purtarea măștii de protecție și cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul ministrului sănătății;

g) În aplicarea art. 1, pct. 29 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), se permite organizarea de conferințe cu un număr de participanți de maximum 150 de persoane în interior, cu asigurarea unei suprafețe de minimum 2 mp pentru fiecare persoană, cu purtarea măștii de protecție și cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul ministrului sănătății;

h) În aplicarea art. 1, pct. 33 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), se permite, în condițiile Legii nr. 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice, republicată, organizarea de mitinguri și demonstrații cu un număr de participanți de maximum 100 de persoane și cu respectarea următoarelor măsuri:

– purtarea măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura, de către toți participanții;

– dezinfectarea obligatorie a mâinilor, pentru toate persoanele care sosesc în spațiul în care se desfășoară mitingul sau demonstrația;

– menținerea distanței fizice de minimum 1 metru între participanți și asigurarea unei suprafețe de minimum 4 mp/persoană, acolo unde este posibil;

– dezinfectarea mâinilor persoanelor care distribuie eventuale materiale pe perioada desfășurării mitingului sau a demonstrației;

– aplicarea regulilor de igienă colectivă și individuală pentru prevenirea contaminării și limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2;

i) În aplicarea art. 6, pct. 7 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat în punctul 8), activitatea în baruri, cluburi și discoteci este permisă fără a depăși 70% din capacitatea maximă a spațiului în intervalul orar 5,00-2,00, dacă toate persoanele sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare;

j) În aplicarea art. 9, pct. 14 din Anexa nr. 3 la HG 932/2021 (modificat și completat), activitatea operatorilor economici care administrează săli de jocuri este permisă fără a depăși 70% din capacitatea maximă a spațiului în intervalul orar 5,00-2,00, dacă toate persoanele sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *