Furnizarea apei este întreruptă luni, 13.11.2023, între orele 08:30 - 15:00, pentru remedierea unei defecțiuni pe strada Nufărului. Străzi afectate: Horticolei (parțial), Spicului, Nufărului, Doboșari.

Invincibilitatea echipei Șomuz Fălticeni în meciurile oficiale ale noului sezon s-a întrerupt la borna 7.

De 4 secunde au avut nevoie fotbaliștii din Rădăuți pentru a deschide scorul în confruntare directă de pe municipalul rădăuțean.

Meciul s-a disputat sâmbătă, 18 septembrie, în cadrul Ligii a 3-a, etapa a 4-a

Imediat după fluierul de start al meciului, Radu Ungurianu l-a văzut ieșit din poartă pe Oleg Malac și a șutat direct spre poarta acestuia, mingea a lovit transversala și a căzut în poartă.

La scurt timp după reușita gazdelor, Șomuz a avut o imensă ocazie de a restabili egalitatea prin Robert Ciobanu, apoi a venit eliminarea directă a mijlocașului Bejenar, care a oprit o fază de contraatac a gazdelor. Era minutul 7 și echipa din Fălticeni se afla într-o situație delicată.

Chiar și în inferioritate, Șomuz a continuat să spere și chiar a lăsat impresia că poate reveni în joc, dar tot gazdele au fost cele care au reușit să-și dubleze avantajul cu zece minute înainte de pauză.

Scorul stabilit la pauză s-a menținut și în repriza a doua, pe fondul unui joc animat de dorința celor două echipe de a marca, fragmentat însă în repetate rânduri pentru a se permite intrarea pe teren a medicului echipei gazdă.

Bucovina Rădăuți a obținut, pe merit, o victorie importantă, care o duce momentan pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu Dante Botoșani.

Antrenorul Iulian Ionesi și-a încurajat după meci jucătorii, cerându-le să rămână concentrați pentru următoarele jocuri importante pe care Șomuz le are de disputat în următoarele zile, pe teren propriu: cu FC Voluntari (marți, 21septembrie, în Cupa României) și cu Ceahlăul Piatra Neamț (sâmbătă, 25 septembrie, în Liga 3).

Echipa s-a reunit chiar de duminică, 19 septembrie, la Stadionul „Constantin Jamaischi” pentru antrenamente și refacere, în perpectiva importantului meci de marți, din Cupa României.

Bucovina: Butnariu C. – Sumănariu R., Coajă A., Sahlean V., Ungurianu R., Mateciuc P., Chiseliță F., Șpac R., Stroe A., Stoian I., Plămadă I. Au mai intrat: Coroamă C., Coroamă I., Dumea L.

Șomuz: Malac O. – Alecsandru A., Vitu V., Chirilescu V., Antonesei F., Sahru A., Bejenar D., Pitic A., Ciobanu E., Julei E., Ciobanu R. Au mai intrat: Padovei V., Dănilă V., Cârstean G., Străjeriu I., Nistor M.

Arbitri: A: Kovacs Szabolcs (Carei), A1: Despa Radu (Baia Mare), A2: Lar Daniel Stefan (Baia Mare). Observatori: Cretu Radu (Botoşanii), Moraru Florentin Vasile (Vaslui)