Stadiul recensământului populației și locuințelor în Fălticeni a trecut de 75%

Prefectura Suceava a transmis presei o informare privind stadiul derulării recensământului populației și locuințelor la nivelul județului Suceava.

Miercuri, 6 iulie, a avut loc o ședință de lucru a factorilor de decizie în derularea recensământului, cu reprezentanții primăriilor și a recenzorilor șefi de la nivelul judetului Suceava.

Au fost discutate aspecte referitoare la gestionarea situațiilor referitoare la riscurile generate de ritmul scăzut de recenzare și de timpul scurt rămas pentru încheierea acestei etape a RPL 2021.

Au fost puse în evidență bunele practici adoptate de către localitățile în care recenzarea este finalizată și s-au căutat soluții la problemele ridicate de către reprezentanții localităților în care ritmul de recenzare nu asigură încheierea în bune condiții a activității de recenzare până la termenul limită de 17 iulie 2022.

În perioada de autorecenzare (14 martie – 27 mai 2022) pentru recensământul populației și locuințelor 2021 s-au înregistrat 243.660 de chestionare valide la nivel de persoană, ceea ce reprezintă 39,5% din populația rezidentă țintă estimată a județului Suceava la 1 decembrie 2021.

27% dintre chestionarele la nivel de persoană nu au fost validate din cauza informațiilor lipsă sau invalidate din cauza corelațiilor.

Etapa de recenzare pe teren se desfășoară în perioada 31 mai – 17 iulie. În această etapă, colectarea datelor de recensământ se realizează prin interviu față în față, numai cu ajutorul tabletelor, chestionarul de recensământ fiind identic cu cel din etapa de autorecenzare.

Până în data de 5 iulie 2022, s-au recenzat în teren prin interviu față în față 250.661 persoane, reprezentând 67,2% din numărul de persoane rămase de recenzat în etapa a 3-a.

În data de 5 iulie 2022, pentru întreaga perioadă de colectare date  (autorecenzare și recenzare pe teren) au fost completate 494.321 chestionare la nivel de persoană, reprezentând 80,2% din populația rezidentă țintă estimată a județului Suceava la 1 decembrie 2021, de 616.434 persoane.

În municipiul Fălticeni, stadiul recensământului a trecut de 75%.

Localitățile cu cel mai mare procent de chestionare la nivel de persoană din populația rezidentă țintă estimată la 1 decembrie 2021 sunt: 

Nr.crtUATPOPULATIA REZIDENTA ESTIMATA LA 1 DECEMBRIE 2021% PERSOANE RECENZATE  DIN POPULATIA ESTIMATA LA 1 DECEMBRIE 2021
10MĂLINI5991102,05
9ZAMOSTEA2548102,12
8VOITINEL5282102,73
7HÂRTOP2358105,39
6PĂLTINOASA4799107,42
5CAJVANA7504107,62
4HÂNȚESTI3509107,84
3MARGINEA8914113,87
2CIPRIAN PORUMBESCU1705114,08
1IASLOVĂȚ3303114,08

Cele mai puține chestionare completate la nivel de persoană au fost în localitățile :

NR.CRTUATPOPULATIA REZIDENTA ESTIMATA LA 1 DECEMBRIE 2021% PERSOANE RECENZATE  DIN POPULATIA ESTIMATA LA 1 DECEMBRIE 2021
1SUCEVIȚA289057,65
2BOSANCI687562,11
3ȘCHEIA1252963,06
4DĂRMĂNEȘTI519263,48
5SALCEA954263,52
6VATRA DORNEI1253363,95
7FÂNTÂNELE444965,88

Stadiul Recensământului în localitățile din zona Fălticeni, la data de 4 iulie 2022

UATPOPULATIA REZIDENTA ESTIMATA LA 1 DECEMBRIE 2021% PERSOANE RECENZATE  DIN POPULATIA ESTIMATA LA 1 DECEMBRIE 2021
BAIA6449101,55
BOGDANESTI366087,38
BOROAIA431081,42
BUNESTI218794,60
CORNU LUNCII636781,94
DOLHASCA1002987,24
DOLHESTI311588,12
DRAGUSENI218479,03
FALTICENI2327776,57
FANTANA MARE212082,97
FORASTI385888,70
HARTOP2358105,39
HORODNICENI298982,94
LITENI899986,22
MALINI5991102,05
PREUTESTI655681,41
RADASENI311091,93
RASCA484081,82
SLATINA481683,97
VADU MOLDOVEI361785,65
VULTURESTI311271,63

Postări recente

Continuă pierderile de vieți omenești pe drumurile din județul Suceava

14 persoane bănuite de săvârșirea de infracțiuni au ajuns miercuri în arestul IPJ Suceava

Regulile reducerii, la cerere, a perioadei de suspendare a dreptului de a conduce un vehicul vor fi modificate