Home ACTUALITATERegional Procesiune cu Icoana Maicii Domnului „Portărița” în Rădăşeni

Procesiune cu Icoana Maicii Domnului „Portărița” în Rădăşeni

by A.S.
0 comment
procesiune religioasă radaseni

În această după-amiază, la ora 14.00, în comuna Rădăşeni va avea loc o procesiune religioasă cu Icoana Maicii Domnului ,,Portărița”.

Procesiunea este organizată de Parohia Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel Rădăşeni.

„Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, la Praznicul Maicii Domnului – Izvorul Tămăduirii, după Sf Liturghie în Sf Biserică și după Slujba Aghezmei mici săvârșită la Izvoarele de la Cabană (dacă vremea ne va permite), vom face o procesiune cu Sf Icoană a Maicii Domnului Portărița în parohia noastră.

Traseul este la fel ca și anul trecut și identic cu cel de la Ajunul Sărbătorilor de iarnă, adică vom pleca de la Sf Biserică spre Cimitir, apoi mijlocul parohiei, după care partea de la Fântâna Eroilor.

La Sfintele Troițe vom spune ectenii, vom rosti rugăciuni și vom stropi cu Aghiazmă.

Avem rugămintea ca dumneavoastră, credincioșii Bisericii noastre, să așteptați trecerea Sfintei Icoane cu flori și lumânări în mâini.

Nădăjduim ca, prin această procesiune, Maica Domnului, prin Sf Icoană Portărița, să ne fie ocrotitoare și izbăvitoare de toate încercările, ispitele, năpastele și greutățile de peste an. Iar pe dumneavoastră vă îndemnăm să înmulțiți rugăciunea, iertarea și vorba bună în familiile și casele dumneavoastră.

Bucură-te Portăriță bună, slava și cinstea închinătorilor tăi.

Doamne ajută la toată lumea!”

You may also like

Fălticeni Online

Știri locale, regionale și naționale. Evenimente culturale și sportive. Foto și video reportaje.

Proiect editorial personal şi independent.

Rulează videoul

Ultimele postări

@2022 – All Right Reserved. Fălticeni Online

%d blogeri au apreciat:
98450705