Home Sport Liga 3: Șomuz Fălticeni învinsă la Piatra Neamț în minutele de final

Liga 3: Șomuz Fălticeni învinsă la Piatra Neamț în minutele de final

by Fălticeni Online
0 comment

Rezultat în oglindă în cea de-a doua confruntare dintre Șomuz și Ceahlăul, în competițiile oficiale ale noului sezon.

După victoria Șomuzului cu 2-1, în Cupa României, la sfârșitul acestei săptămânii nemțenii și-au luat revanșa în campionat, pe teren propriu.

A fost 2-1 pentru Ceahlăul, după ce Fălticeniul a intrat foarte bine în meci, a dominat prima repriză și a deschis scorul prin reușita fundașului Vasile Vitu, din minutul 17.

Patrick Petre a reușit golul egalizator în urma unei lovituri de pedeapsă. A urmat apoi un start mai bun al Ceahlăului în repriza secundă.

O fază similară celei din care gazdele au primit penalty s-a consumat în minutul 58, când masivul căpitan al Ceahlăului l-a doborât în careu pe atacantul Șomuzului, Alex Savin, care avea prim-planul spre poarta Ceahlăului. Probabil o eventuală lovitură de pedeapsă ar fi schimbat cursul jocului.

Meciul se ducea spre o nouă remiză, care ar fi fost un rezultat echitabil, dar a venit minutul 88 care a adus golul victoriei pentru Ceahlăul, la un șut cu pământul din afara careului. Mingea a ricoșat nefericit în poartă din mâinile portarului Puianu.

Minutele de final au adus și eliminarea lui Iulian Ionesi, în urma unui conflict verbal cu antrenorul Florentin Petre. Totul a pornit de la un gest nesportiv al lui Patrick Petre, care în teren l-a lovit fără minge pe Florin Antonesei, gest netaxat de arbitri, dar recunoscut după meci de Patrick Petre.

În urma acestui rezultat, Șomuz coboară o poziție în clasament, pe locul 5. Urmează alte două jocuri interesante și dificile în același timp, acasă cu Foresta Suceava, apoi în deplasare, la Rădăuți.

Ceahlăul Piatra Neamț – Șomuz Fălticeni 2-1 (1-1)

Marcatori: Petre Patrick (32 p), Barb Copot Cristian (88) / Vitu Vasile (17)

Ceahlăul: Bucur A. – Moroșanu D., Ursu I., Ichim A. – cpt., Drugă D., Toma O. (73 Barb C.), Novac D., Ștefănescu C. (77 Mihalache P.), Lăcustă D., Petre P. (90 Acasandrei L.), Nemțanu C. (77 Pintea R.). Rezerve neutilizate: Barna A., Catau I., Harfas C., Ghenici A., Agafiței A. Antrenor: Florentin Petre.

Șomuz: Puianu I. – Vitu V. (89 Cara A.), Chirilescu V. (80 Antonesei F.), Alecsandru A., Grigoșiță A., Bejenar D., Dănilă V – cpt. (73 Pitic A.), Ciobanu E., Julei E., Savin A. (89 Nistor M.), Ciobanu R. (73 Martin R.).

Avertismente: CG – Novac D, Toma R, Drugă D, Petre F. / Grigoșiță A., Cara A. / CR – Ionesi I.