Furnizarea apei este întreruptă luni, 13.11.2023, între orele 08:30 - 15:00, pentru remedierea unei defecțiuni pe strada Nufărului. Străzi afectate: Horticolei (parțial), Spicului, Nufărului, Doboșari.

Alecsia Tenciu a stabilit un nou record național la 200 metri bras. Medalii obținute și de Daria Asaftei și  David Ionuț Zarojanu

În ziua a treia a Campionatului Național de Înot, Aissia Prisecariu a cucerit trei medalii (la toate categoriile de vârstă) la 50 m liber (26,14). Ea a concurat și a obținut titlul național și cu ștafeta combinată de 50 de metri mixt, alături de David Popovici, Dragoș Ghile și fălticeneanca Alecsia Tenciu.

De asemenea, Alecsia Tenciu a stabilit, la doar 14 ani, un nou record național la 200 m bras (2:29,43). Performanța a fost stabilită în faza seriilor de calificare. În finala probei, Alecsia Tenciu a obținut 3 medalii – locul 2 la junioare, locul 3 la tineret, locul 3 la senioare.

Alți doi fălticeneni au fost printre medaliații zilei de sâmbătă: Daria Asaftei pe locul 3 în proba de 200 m bras, la junioare, respectiv locul 3 la ștafetă combinată 4×50 m mixt juniori, alături de David Ionuț Zarojanu.

Și ultima zi a competiției, duminică 12 noiembrie, a îmbogățit zestrea de medalii a înotătorilor din Fălticeni.

Aissia Claudia Prisecariu a fost prezentă în 3 finale încheiate cu clasări pe podium: 50 m spate feminin (28,34) – locul 1 la juniori, tineret și seniori; 100 m liber feminin (56,79) – locul 2 la juniori; 4×50 m mixt feminin – locul 2 alături de Maria Alecsia Tenciu, Rebeca Jamine Veress, Anna Lisa Zaharia (1:57,65). La 400 m liber masculin, fălticeneanul David Ionuț Zarojeanu  s-a clasat pe locul 2 la juniori (4:01.08).

Așadar încă o competiție cu rezultate deosebite pentru tinerii înotători din Fălticeni și cei doi antrenori alături de care acum reprezintă culorile clubului Dinamo București (Luis Lăcătuș și Andrei Pinticanu).