Start la Euro 2020!

Amânat cu un an, din cauza pandemiei, Campionatul European de Fotbal – EURO 2020 începe în această seară.

Primul meci al turneului final se va disputa la Roma, acolo unde Turcia va întâlni Italia, de la ora 22.00 (ora României).

Meciurile turneului final se vor disputa pe 12 stadioane ale Europei. România va organiza patru dintre meciurile de la EURO 2020.

Iată programul turneului final:

Vineri 11 iunie

Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă 12 iunie

Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)
Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie

Anglia – Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)
Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie

Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
Polonia – Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie

Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
Franţa – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie

Finlanda – Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)
Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)
Italia – Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie

Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie

Suedia – Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)
Croaţia – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
Anglia – Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai

Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie

Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
Elveţia – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie

Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie

Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
Croaţia – Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie

Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
Suedia – Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă 26 iunie

1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie

7: 1D – 2F (19:00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

SEMIFINALE

Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

FINALA

Duminică 11 iulie

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *