LIGA 3: ȘOMUZ FĂLTICENI - CSM PAȘCANI (30 aprilie /ora 17.00) VEZI LIVE !
23 mai 2022

Liga 3: Şomuz Fălticeni a ratat prezenţa în play-off

Şomuz Fălticeni a fost învinsă cu 2-0 de Dante Botoşani, liderul Seriei 1, în ultima etapă a sezonului regular.

Botoşănenii au deschis scorul la o gravă greşeală a Şomuzului, după ce echipa din Fălticeni a ratat 3 mari ocazii de gol.

Din păcate, după primirea golului, jucătorii noştri nu au mai reuşit să-şi creeze situaţii clare de a marca. Mai mult, în debutul reprizei secunde portarul Oleg Malac a fost eliminat pentru fault în afara careului de 16 metri.

De asemenea, Huşana Huşi a obţinut în minutele de final victoria pe terenul celor de la Miroslava, astfel încât rezultatul de la Fălticeni nu avea cum să mai schimbe soarta calificării în play-off, chiar dacă Şomuz ar fi câştigat.

Situaţia ar fi fost alta dacă Şomuz nu făcea paşi greşiţi în meciurile din toamna anului trecut, atunci când a pierdut multe puncte în faţa unor echipe mai slab cotate, asta şi pe fondul oboselii acumulate în campaniei prelungite din Cupa României.

Faza play-out va debuta sâmbătă, 2 aprilie. Şomuz va întâlni pe teren propriu echipa Ştiinţa Miroslava.

GALERIE FOTO – FĂLTICENI ONLINE

Visând la locul 4, Şomuz a încheiat sezonul regular pe locul 7, fiind depăşită atât de Ceahlăul Piatra Neamţ – 27 puncte (învingătoare în faţa Forestei) cât şi de Sporting Juniorul Vaslui (la egalitate de puncte, dar cu golaveraj superior Şomuzului).

Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 0-2 (0-1)

Marcatori: Răzvan Gorovei (min. 29), Vlad Codău (min. 86)

Şomuz: Malac O. – Alecsandru A., Vitu V. (49. Puianu I.), Chirilescu V. (73 Murovanîi N.), Antonesei F., Julei E., Dănilă V. (73 Pitic I.), Bejenar D., Ciobanu R., Savin A. (82 Ciobanu E.), Cîrstean G. Rezerve neutilizate: Străjeriu I., Nistor M., Maganu V. Antrenor: Iulian Ionesi.

Dante: Ailenei I. – Dumitraş A., Lozneanu A., Ciobanu D., Drugă D. (90 Sahru A.), Constantiniu A., Aeroaiei C. (90 Pintilei A.), Codău V. (90 Buţerchi R.), Asofiei M., Căinari C. (81 Popovici G.), Gorovei R. (68 Zaharia A.). Rezerve neutilizate: Zvoronciuc D., Dănilă D., Darîngă M., Moescu A. Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitri: la centru George Vidican (Satu Mare), asistat de Ionuț Soponar (Baia Mare) și Gheorghe Mureșan (Cavnic).

Observatori: Dan Jiga (Bistrița), și Gheorghe Laiu (Buzău).

Rezultatele ultimei etape:

CSM Paşcani – Sporting Juniorul Vaslui 0-2
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Foresta Suceava 1-0
Ştiinţa Miroslava – Huşana Huşi 1-2
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 0-2
Bucovina Rădăuţi – CSM Bacău 2-2

Clasament:

LocEchipaMVEIGol+/-Pct
1.CS Dante Botoşani18124225-101540
2.ACS Foresta Suceava18112528-19935
3.ACS Huşana Huşi1884621-18328
4.CSM Bucovina Rădăuţi1884623-26-328
5.ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ1876521-12927
6.CS Sporting Juniorul Vaslui1866622-16624
7.ACS Şomuz Fălticeni1866616-20-424
8.CS Ştiinţa Miroslava1855818-21-320
9.CSM Bacău1845917-28-1117
10.CSM Paşcani18041417-38-214