LIGA 3: ȘOMUZ FĂLTICENI - CSM PAȘCANI (30 aprilie /ora 17.00) VEZI LIVE !
16 mai 2022

Turneu organizat la Fălticeni de „Ziua mondială a tenisului de masă”

Din anul 2015,  pe data de 6 aprilie este sărbătorită Ziua Mondială a Tenisului de Masă (WTTD), marcând și Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace.

În conformitate cu celebrarea bienală a celei de-a 50-a aniversări a Diplomației Ping Pong, WTTD 2022 se concentrează pe utilizarea tenisului de masă pentru stabilirea păcii și soluționarea conflictelor.

Declanșată de evenimentul inițial din orașul japonez Nagoya din 1971, WTTD 2022 încearcă să creeze prietenii și să construiască punți între părțile aflate în conflict atât la nivel de stat, cât și la nivel de bază.

Ziua Mondială a Tenisului de Masă a fost marcată și în acest an, la Fălticeni.

GALERIE FOTO – FĂLTICENI ONLINE

Timp de două zile, pe 5 și 7 aprilie 2022, Sala de sport a Colegiului Tehnic “Mihai Băcescu” a găzduit turneul de categoria B “”WTTD – AmaTur România”. De organizare s-au ocupat Cătălin Cozma și Marius Moșneagu.

Chiar dacă s-au desfășurat în timpul săptămânii, competiția s-a bucurat de o participare numeroasă. Au fost prezenți pe listele de concurs 58 de consurenți din județele: Suceava, Bacău, Botoșani, Iași, Neamț și municipiul București.

S-a concurat la 4 categorii: Hobby, Avansați, Elite și Open.

Pe lângă premiile pentru sportivii clasați pe locurile 1-4, toti participanții au primit diploma oficială ITTF a evenimentului.

Clasament ELITE

1.  Moșneagu Marius – Fălticeni
2.  Hasna Cosmin – Straja
3 — 4
 Ciubotariu Andrei – Moinești
 Cozma Cătălin – Fălticeni
5 — 8
Grosu Alexandru – Botoșani
Orban Mădălina – Siret
Istrate Cristian – București
Zamfiroaia Sorin – Dolheștii Mari
9 — 1v gr.inf.
Rojnita Sebastian – Bacău
10 — 0v gr.inf.
Roșca Niculai – Gălănești

Clasament OPEN

1.  Ursulescu Ioan – Bacău
2.  Șerban Liviu – Onești
3 — 4
 Munteanu Silviu – Suceava
 Vlaisan Vasile – Vicovu de Jos
5 — 8
Braniște George – Bacău
Liahu Doru – Botoșani
Vicovanu Petru – Horodnic de Jos
Vlaisan Georgicaă – Vicovu de Jos
9 — 2v gr.inf.
Purdilă Dan – Fălticeni
10 — 11 1v gr.inf.
Fotia Iulian – Bacău
Bujoreanu Neculai – Fălticeni
12 — 0v gr.inf.
Păduraru Riana – Bacău

Clasament AVANSAȚI

1.  Văculișteanu Ionutț – Botoșani
2.  Bilt Cristian – Suceava
3 — 4
 Ilie Aurelian – Botoșani
 Darabă Gabriel – Botoșani
5 — 8
Petrescu Vlad – Frătăuți
Lucic Corneliu – Suceava
Rusu Lucian – Suceava
Mita Augustin – Dorohoi
9 — 12
Gorasciuc Marius – Gălănești
Bilt Cătălin – Suceava
Vieriu Tudorel – Suceava
Aldea Nelu – Fălticeni
13 — 14 1v gr.inf.
Bustiuc Răzvan – Iași
Cernat Cristian – Iași
15 — 16 0v gr.inf.
Bobu Ștefan Minodor – Târgu Neamț
Năstacă Cătălin – Fălticeni

Clasament HOBBY

1.  Moisuc Alexandru – Rădăuți
2.  Tauciuc Edi – Suceava
3 — 4
 Stoicescu Gheorghe – Iedera
 Stavarache Florentin – Pașcani
5 — 8
Pohaci Claudiu – Dorohoi
Purdilă Andrei – Fălticeni
Ghițu Liviu – Onești
Isopescu Ionuț – Frătăuți
9 — 12
Moisuc Cătălin – Frătăuți
Galanton Yanis – Suceava
Minecan Flavius – Fălticeni
Loghin Sergiu – Pașcani
13 — 16 1v gr.inf.
Cosău Toader – Târgu Neamț
Ilie Daniel – Fălticeni
Ungureanu Sofia – Fălticeni
Grigoraș Andrei – Fălticeni
17 — 18 0v gr.inf.
Moșneagu Maia – Fălticeni
Ungureanu Rareș – Fălticeni