LIGA 3: ȘOMUZ FĂLTICENI - CSM PAȘCANI (30 aprilie /ora 17.00) VEZI LIVE !
28 iunie 2022

Perioada de autorecenzare a fost prelungită. În zona Fălticeni rata de autorecenzare se apropie de 30 la sută

Institutul Naţional de Statistică a anunțat prelungirea perioadei de autorecenzare.

Hotărârea survine ca urmare a interesului crescut pentru autorecenzare manifestat de populaţie – peste 400.000 de chestionare completate zilnic, comparativ cu o medie de 120.000 de chestionare completate pe zi în perioada anterioară.

Decizia, luată în cadrul şedinţei Comisiei Centrale pentru Recensământul Populaţiei şi Locuinţelor, joi, 12 mai 2022.

În Fălticeni vor funcționa în continuare cele trei centre de autorecenzare asistată: în Primăria Fălticeni, la Centrul Cultural „Grigore Vasiliu Birlic” (Casa de cultură) și la sediul GOSCOM.

Calendarul actualizat al recensământului populației:

Platforma de autorecenzare va fi deschisă până vineri, 27 mai 2022.

Vizita recenzorilor în teren se va desfăşura în perioada 31 mai – 17 iulie 2022.

Până la 12 mai 2022 au fost completate 8.440.312.de chestionare.

În zona Fălticeni rata de autorecenzare ar putea depăși, la sfârșitul acestei săptămâni, pragul de 30%.

Iată cum arătau procentele de autorecenzare la începutul săptămânii:

UATPopulația rezidentă estimata la 1 Decembrie 2021Chestionare  / UAT 09/05/2022Procent realizat total UAT %
BAIA644998715,3
BOGDANEȘTI3660186851,0
BOROAIA431078718,3
BUNEȘTI218761628,2
CORNU LUNCII6367102216,1
DOLHEȘTI3115113036,3
DRAGUȘENI218425111,5
FÂNTÂNA MARE212029113,7
FORAȘTI3858123632,0
HÂRTOP235861226,0
HORODNICENI298965521,9
MALINI5991218436,5
MUNICIPIUL FALTICENI23277769233,0
ORAȘ DOLHASCA10029190619,0
ORAȘ LITENI8999204122,7
PREUTEȘTI6556139821,3
RADAȘENI311094630,4
RÂȘCA4840202741,9
SLATINA4816127226,4
VADU MOLDOVEI3617174948,4
VULTUREȘTI31122889,3