Home Sport FINA 2022: Aissia Prisecariu este a cincea înotătoare din lume în proba de 100 metri spate la nivel de juniori!

by Fălticeni Online
0 comment

Tânăra înotătoare Aissia Prisecariu a concurat în prima sa finală la Campionatul Mondial de Juniori de la Lima, Peru!

În cursul nopţii de miercuri spre joi, fălticeneanca a încheiat pe locul 5 finala feminină a probei de 100 metri spate, cu timpul 1:02.58 min.

Un rezultat de excepţie pentru sportiva din România, cea mai tânără concurentă din finală! O clasare onorantă între cele mai bune 8 înotătoare ale lumii, la nivel de juniori.

Pe locul şase s-a clasat o altă româncă, Rebecca Diaconescu, cu timpul de 1:02.93 min

Pentru Aissia urmează o nouă provocare, participarea în calificările la 200 metri spate, programate în această seară. Ea va concura la ora 18.56 pentru un loc în finala de vineri dimineaţă (ora 2.22).

Înotătorii români au câștigat la FINA 2022, titlul suprem la ștafetă, 4×100 m liber, cu David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu.

Vlad Stancu a câştigat argintul, la 400 m liber.

David Popovici a defilat în finala mondială la 200 m liber, elevul lui Adrian Rădulescu a stabilit un nou record al Campionatelor Mondiale de Juniori cu 1:46.18.