Home Local Preotul Cătălin Simion, al treilea preot militar al Unității Militare de la Fălticeni, a trecut în rezervă

Preotul Cătălin Simion, al treilea preot militar al Unității Militare de la Fălticeni, a trecut în rezervă

by Fălticeni Online
0 comment

Prezenţa preotului în structurile militare nu este o noutate. Istoria ne vorbește despre prezenţa preoţilor în armatele domnitorilor români, mai ales pe câmpurile de luptă. O oarecare organizare a preoţilor militari, până la înfiinţarea Episcopiei Militare, cu sediul la Alba-Iulia, din 20 iulie 1921, de către Regele Ferdinand, s-a făcut atât de către domnitorii Barbu Ştirbei şi Alexandru Ioan Cuza, cât şi prin Regulamentul pentru preoţii din Armată, din 1870.

La Fălticeni, relaţia dintre Biserică şi Armată este una cu îndelungă şi frumoasă tradiţie care, am putea spune, a început odată cu participarea dorobanţilor şi cavaleriei, ce îşi aveau sediul în oraş, la Războiul de Independenţă.

Pe data de 21 iulie 1913, la trecerea Dunării,  pentru a participa la cel de-al doilea război balcanic, militarilor Regimentului 16 Dorobanţi Fălticeni li s-a citit ,,de către preotul regimentului o lungă rugăciune” (SADOVEANU, M., 44 de zile în Bulgaria, Editura Institutului de Arte Grafice Minerva, Bucureşti, 1916).

În data de 20-21 septembrie 1930, cel de-al doilea episcop militar, P.S. Ioan Stroe, vizitează oraşul şi regimentul din Fălticeni, preotul militar al regimentului fiind părintele Grigore Zaharescu, combatant în primul Război Mondial.

În luna ianuarie a anului 1938, oraşul şi regimentul sunt vizitate de P.S. Partenie Ciopron, cel de-al treilea şi ultimul episcop militar. Preotul militar al regimentului era părintele căpitan Constantin Grancea, combatant în cel de al doilea Război Mondial.

Părintele iconom-stavrofor Cătălin-Gheorghe Simion ocupă, prin concurs, la începutul anului 2003 postul de preot militar, la U.M. 0854 Fălticeni, cu funcţia de locotenent-colonel.

Chiar dacă a deservit unitatea militară pe timp de pace, activitatea părintelui este una pe măsură.

Redăm câteva din realizările părintelui Simion Gheorghe Cătălin, preotul militar al Școlii Militare de Subofițeri de Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni:

– A oficiat slujbele Bisericii cu multă răbdare și devotament;

– A avut o continuă grijă pentru păstrarea climatului de colegialitate și camaraderie în colectivul nostru și între elevii noștri jandarmi;

– S-a preocupat permanent pentru păstrarea și transmiterea valorilor creștine și cele ale poporului român, reușind să organizeze activități cu elevi de diferite religii și confesiuni;

– A pus bazele și este redactorul șef al Revistei „Cuvânt și Faptă”, revista școlii noastre, cu apariție din 2003;

– A pus bazele, organizează și conduce Corul „Glasul Bucovinei”, corul școlii noastre, cu activitate din 2001, în care, în decursul timpului, au activat peste o mie de tineri jandarmi, care au plecat din școală, nu numai bine instruiți și pregătiți pentru misiunile specifice, ci și mai bine ancorați în valorile creștine și în tradiția, cultura și istoria poporului nostru;

– Părintele a fost cel care ne-a mobilizat pentru organizarea de acțiuni caritabile și filantropice, inclusiv în campaniile de donare de sânge;

– O preocupare permanentă a părintelui este aceea pentru studiul istoriei unității noastre, cu existență de la 1877, cât și pentru cunoașterea acesteia de către doritori, în acest sens participând și susținând teme și prelegeri la diferite congrese și simpozioane, în special în legătură cu personalitățile străine care au marcat istoria unității noastre, cum ar fi, de exemplu, Paul Berge, ofițer al Misiunii franceze, care a pregătit regimentul de la Fălticeni în primul Război Mondial, căzând eroic la datorie împreună cu trupa, sau Mareșalul Jozef Pilsudski, Președinte al Republicii Polone, comandant onorific al regimentului, în perioada interbelică;

– O grijă permanentă a părintelui este aceea pentru cultul și cinstirea eroilor, ridicând mai multe troițe și monumente ale eroilor, dintre care cel mai important fiind Monumentul Eroilor de la Spătărești – Fălticeni, proiectul, finanțarea și execuția aparținând în exclusivitate preotului militar al școlii, care face parte din mai multe asociații care se ocupă de cultul și cinstirea eroilor;

– Biserica unității noastre, prin permanenta preocupare a părintelui, este dotată cu tot ceea ce trebuie pentru o biserică ortodoxă, și tot părintele a inițiat și susținut ample lucrări de renovare și extindere a bisericii;

– Toate activitățile unității și bisericii noastre au fost consemnate de preotul militar în studii și articole;

– Încheiem enumerarea, nu cu ultima, dar cu siguranță cea mai importantă realizare a părintelui, familia, una cu cinci copii, dintre care un psiholog, patru medici, iar cei doi fii și teologi.

DISTINCTII

În anul 2000 i s-a acordat de către episcopul locului, Înalt Prea Sfințitul Pimen, cea mai mare distincție în preoție, iconom stavrofor – purtător de cruce;

În anul 2018 i se conferă, de către domnul colonel Postelnicu Ionel, comandantul Școlii Militare de Subofițeri de Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni, placheta și medalia aniversară;

În anul 2018 i se conferă placheta Comisiei pentru Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională din cadrul Camerei Deputaților a Parlamentului României, de către președintele comisiei domnul deputat Dorel-Gheorghe Căprar;

În anul 2020 i se conferă, de către Ministrul Afacerilor Interne, Domnul Ioan Marcel Vela, cea mai înaltă distincție din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, „Emblema de onoare a Ministerului Afacerilor Interne”;

În anul 2020 i se acordă, de către Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Prea Fericitul Părinte Daniel, Diploma și Medalia Omagială, în semn de prețuire și recunoștință pentru merite deosebite;

În anul 2021 i se conferă, de către Ministerul Afacerilor Interne, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 15 ani de activitate și rezultate meritorii în îndeplinirea atribuțiilor și pregătirea profesională.

Având în vedere importanța asigurării asistenței religioase în școlile militare, mai ales în contextul evenimentelor din țara vecină, urmând buna rânduială și tradiție a Bisericii, părintele Simion Gheorghe Cătălin, ca cel care are suficientă experiență, o foarte bună colaborare cu cadrele școlii și care cunoaște problematica într-o unitate militară, va asigura în continuare, cu binecuvântare arhierească, în mod voluntar, asistența religioasă în școală, până la ocuparea prin concurs a postului de preot militar al școlii.

You may also like

Fălticeni Online

Știri locale, regionale și naționale. Evenimente culturale și sportive. Foto și video reportaje.

Proiect editorial personal şi independent.

Rulează videoul

Ultimele postări

@2022 – All Right Reserved. Fălticeni Online

%d blogeri au apreciat:
98450705