Furnizarea apei este întreruptă luni, 13.11.2023, între orele 08:30 - 15:00, pentru remedierea unei defecțiuni pe strada Nufărului. Străzi afectate: Horticolei (parțial), Spicului, Nufărului, Doboșari.

Șomuz Fălticeni rămâne fără victorie după primele patru etape ale noului sezon al Ligii a 3-a. Sâmbătă, 16 septembrie, la Suceava, echipa din Fălticeni a controlat disputa cu Foresta, dar a scăptat victoria printre degete în ultimele 15 minute.

Alexandru Savin a dus de două ori Șomuzul în avantaj până la pauză (0-1 și 1-2). După golul egalizator reușit, din nimic, de Makongo, Șomuz și-a pierdut în doar 7 minute cei doi apărători centrali, nigerienii Nwodu și Asibey (eliminați direct).

După prima eliminare, Foresta a trecut în avantaj, din lovitura liberă dictată de botoșăneanul Jujie. Chiar și cu handicapul celor două eliminări, elevii antrenorului Daniel Stoica a avut o ocazie imensă de a egala (în minutul 88). Mingea trimisă spre poarta lui Niga a lovit bara.

A fost al treilea meci la rând în care Șomuz a pierdut puncte importante după ce a fost în avantaj.

După 3 deplasări în primele patru etape, Șomuz va reveni pe teren propriu pentru un nou meci dificil, în compania Științei Miroslava (sâmbătă, 23 septembrie).

Caseta tehnică a meciului

Foresta Suceava – Șomuz Fălticeni 3-2 (1-2)

Marcatori: Ștefan Mihalciuc (19), Karime Makongo (72), Andre Cozma (75) / Alexandru Savin (8, 23)

Foresta: Niga T. – Cimbru P., Makongo K., Bălan G., Corniciuc D., Izuogu S., Mihalciuc Ș., Odoh C., Nițu Ș., Nechita V., Marian I. Rezerve: Cuciureanu M., Sotornik F., Brașoveanu R., Yahaya S., Cozma A., Ababei S., Cucoș R., David R., Moescu A. Antrenor – Sînescu Laurențiu.

Șomuz: Iederan S. (85 Tomache Ș) – Lăcustă D. (85 Stoian I.), Asibey E., Nwodu P.,Coajă A., Cîrstean G., Pașcu E. (46 Pîntea C.), Savin A., Plămadă I. (46 Istrati A. / 80 Petrișor D.), Ungurianu, Julei E. Rezerve neutilizate: Amihăesei T., Maganu V., Obleșniuc I., Petrișor V. Antrenor: Daniel Stoica.

Arbitraj: Bogdan Jijie, la centru (Bacău), Bogdănel Alexandru – asistent 1 și Urs George Călin – asistent 2 (ambii din Oradea). Observator arbitri: Anitoaei Petronela (Iaşi). Delegat joc: Scanteie Daniel (Bacău).