Sursa foto - Europa FM

Jandarmeria Suceava a făcut, în această dimineaţă, noi precizări în cazul protestului fermierilor și transportatorilor care blochează Vama Siret de aproape 48 de ore. Situația actuală indică prezența a 52 de tractoare, 6 tiruri, 15 autoturisme și aproximativ 100 de persoane în zonă, la aproximativ 2 km de Punctul de Trecere a Frontierei Siret.

Pentru a minimiza impactul asupra traficului, începând cu ora 09:30, s-a luat decizia de a începe procesarea tirurilor din orașul Siret către Ucraina. Aceasta presupune ca tirurile să se deplaseze către Punctul de Trecere a Frontierei Siret în coloane de câte zece, în încercarea de a menține un flux mai fluid al traficului.

Jandarmeria subliniază că prioritățile rămân siguranța cetățenilor și desfășurarea în condiții normale a activităților vamale. În acest context, se solicită cetățenilor să apeleze la cele mai apropiate patrule de jandarmi în caz de nevoie sau să utilizeze numărul unic pentru situații de urgență, 112.


Descoperă mai multe la F.ONLINE

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Descoperă mai multe la F.ONLINE

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura

Descoperă mai multe la F.ONLINE

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura