Home Local Recensământ: Municipiul Fălticeni are un procent de recenzare de 44,3%

Recensământ: Municipiul Fălticeni are un procent de recenzare de 44,3%

by Fălticeni Online
0 comment

Până duminică, 15 mai 2022, în județul Suceava s-a depășit pragul de 35%, procent țintă propus, a anunţat prefectura Suceava.

Până la data menționată, s-au autorecenzat 232.434 persoane, respectiv 37.7% din populația rezidentă estimată la 1 decembrie 2021, de 616.434 persoane.

Din numărul de persoane autorecenzate la data de 15.05.2022, 57,7% sunt din mediul rural iar 42,3% din mediul urban.

În ce privește modalitatea de autorecenzare, 31.2% din populația județului s-a autorecenzat pe cont propriu, iar 68,8% au apelat la centrele de autorecenzare asistată.

În ce privește situația pe UAT-uri, comunele Bălăceana, Ciocănești, Breaza, Moldova Sulița, Ilișești, Zamostea și municipiul Câmpulung Moldovenesc înregistrau procente de recenzare de peste 60%, iar comunele Ciprian Porumbescu, Valea Moldovei, Grănicești, Udești, Drăgușeni, Fântânele, Vulturești și orașul Vicovu de Sus, au procente mai mici de 20%.

Municipiul Fălticeni are un procent de recenzare de 44,3%.

Autorecenzarea este disponibilă populației, în perioada 14 martie – 27 mai 2022 și se poate realiza de pe orice dispozitiv electronic (telefoane inteligente, tablete, laptopuri, desktopuri etc.).

Vă reamintim că perioada de autorecenzare (inclusiv autorecenzare asistată).

în a 2-a etapă a Recensământului Populației și Locuințelor 2021 a fost prelungită până la data de 27 mai 2022.

Persoanele salariate care se autorecenzează prin intermediul internetului au dreptul la o zi liberă, plătită, în scopul încurajării utilizării cu predilecţie a acestei metode. Dovada autorecenzării online se realizează prin prezentarea codului de confirmare a încheierii cu succes a autorecenzării.

Stadiul recenzării în localităţile din zona Fălticeni:

UATPopulatia rezidenta estimata la 1 Decembrie 2021Chestionare  / UAT 15/05/2022Procent realizat total UAT %
BAIA6449146822,8
BOGDANEȘTI3660210457,5
BOROAIA431090120,9
BUNEȘTI218766930,6
CORNU LUNCII6367139121,8
DOLHEȘTI3115135043,3
DRAGUȘENI218431014,2
FÂNTÂNA MARE212046221,8
FORAȘTI3858135035,0
HÂRTOP235866628,2
HORODNICENI298980026,8
MALINI5991257943,0
MUNICIPIUL FALTICENI232771030244,3
ORAȘ DOLHASCA10029229322,9
ORAȘ LITENI8999261029,0
PREUTEȘTI6556156223,8
RADAȘENI3110113936,6
RÂȘCA4840238249,2
SLATINA4816141429,4
VADU MOLDOVEI3617191653,0
VULTUREȘTI311236611,8
TOTAL1139443803433,4

You may also like

Fălticeni Online

Știri locale, regionale și naționale. Evenimente culturale și sportive. Foto și video reportaje.

Rulează videoul

Ultimele postări

@2022 – All Right Reserved. Fălticeni Online