Home Sport Fălticeneanul Iulian Buletică s-a calificat în finala turneului internațional “Gheorgheni Open”

by Fălticeni Online
0 comment

Vești bune pentru boxul fălticenean, de la Gheorgheni!

Iulian Buletică s-a calificat în finala categoriei 52 kilograme cadeți a Turneului internațional de box “Gheorgheni Open”.

Concurând pentru lotul național al României, Buletică l-a învins în această după-amiază, prin decizie unanimă (5-0), pe Tamas Brazovics, din Ungaria.

Iulian a fost susținut în colțul roșu de două mari personalități ale boxului românesc, antrenorul lotului național Titi Tudor (cunoscut ca Titi “Prosop”), cel care l-a descoperit pe Leonard Doroftei, și fostul mare campion și antrenor emerit Vasile Nistor (ACS Șomuz Fălticeni).

În finala competiției, Iulian Buletică îl va întâlni pe Angeloi Karaitis, din Grecia.

Meciul din semifinale al Marinei Apetroae, la categoria 51 kilograme – feminin cadete, a fost amânat pentru ziua de vineri, 24 iunie.