LIGA 3: ȘOMUZ FĂLTICENI - CSM PAȘCANI (30 aprilie /ora 17.00) VEZI LIVE !
20 mai 2022

Secția de înot “Nada Florilor” Fălticeni se întoarce cu 23 de medalii de la Campionatul Național. Aissia Prisecariu a obținut 6 titluri naționale individuale și a stabilit un nou record național!  

După cum v-am informat, la Bacău s-a desfășurat Campionatul Național de Înot în bazin de 50 de metri, pentru juniori, tineret și seniori.

Competiția a fost organizată de către Federația Română de Natație și Pentatlon Modern și a fost găzduită de Bazinul Olimpic din Bacău.

Delegația secției de înot ACS “Nada Florilor” din Fălticeni, formată din 7 sportivi pregătiți de antrenorii Luis Lăcătuș, Andrei Pinticanu și Constantin Dănăilă, a cucerit 23 de medalii: 8 de aur (6 individuale și 2 în probele de ștafetă), 7 medalii de argint (în probele individuale) și  8 medalii de bronz (6 individuale și 2 în probele de șatfetă).

Cea mai medalită înotătoare din echipa fălticeneană a fost, cum era de așteptat, Aissia Prisecariu. La 14 ani, Aissia a obținut 6 noi titluri naționale individuale și două titluri naționale în probele de șatafetă, la toate categoriile de concurs (juniori, tineret, seniori) și a stabilit un nou record național în proba de 50 de metri Spate – juniori. La cestea se adaugă 5 medalii de argint, în probele individuale, și 2 medalii de bronz în probele de ștafetă.

La fel de importante sunt și performanțele celorlalte sportive care au adus medalii pentru echipa din Fălticeni:

Ioana Georgescu: 1 medalie de argint și 4 medalii de bronz (în probele individuale).

Rianna Amariei: 1 medalie de argint și 1 medalie de bronz (în probele individuale).

Daria Alexa: 1 medalie de argint și 1 medalie de bronz (în probele individuale).

Ștafeta 4×100 Mixt, formată din Prisecariu Aissia, Baciu Amalia, Radu Elena, Alexa Daria – 1 medalie de aur și 1 medalie de bronz.

Ștafeta 4x100m Liber, formată din Prisecariu Aissia, Amariei Rianna, Georgescu Ioana, Alexa Daria – 1 medalie de aur și 1 medalie de bronz.

GALERIE FOTO

Ștafeta 4x100m Mixt – Prisecariu Aissia, Baciu Amalia, Radu Elena, Alexa Daria

Rezultate din cele patru zile de concurs:

Ziua 1

Prisecariu Aissia – campioană națională în proba de 100 metri Spate, categoria seniori;

Prisecariu Aissia – campioana națională în proba de 100 metri Spate, categoria tineret;  

Prisecariu Aissia – campioană națională în proba de 100 metri Spate, categoria juniori;

Amariei Rianna – vicecampioană națională în proba de 100 metri Spate, categoria juniori;

Alexa Daria – locul III în proba 100 metri spate, categoria juniori;

Ștafeta 4×100 metri Liber, categoria juniori – campioane naționale (Prisecariu Aissia, Amariei Rianna, Georgescu Ioana, Alexa Daria);  

Ștafeta 4×100 metri Liber, categoria tineret – locul III (Prisecariu Aissia, Amariei Rianna, Georgescu Ioana, Alexa Daria).  

Ziua 2

Prisecariu Aissia – campioană națională în proba de 200 metri Spate, categoria juniori;

Prisecariu Aissia – vicecampioana națională în proba de 200 metri Spate, categoria tineret;

Prisecariu Aissia – vicecampioană națională în proba de 200 metri Spate, categoria seniori;

Alexa Daria – vicecampionă națională în proba de 200 metri Spate, categoria juniori;

Georgescu Ioana – locul III în proba de 800 metri Liber, categoria juniori.

Ziua 3

Prisecariu Aissia – vicecampioana națională în proba de 50 metri Liber, categoria juniori;

Ziua 4

Prisecariu Aissia – campioană națională în proba de 50 metri Spate, categoria juniori (nou record național);

Prisecariu Aissia – vicecampioană națională în proba de 50 metri Spate, categoria tineret;

Prisecariu Aissia – vicecampioană națională în proba de 50 metri Spate, categoria seniori;

Prisecariu Aissia – vicecampioană națională în proba de 100 metri Liber, categoria juniori;

Amariei Rianna – locul III în proba de 50 metri Spate, categoria juniori;

Georgescu Ioana – locul III în proba 1500 metri Liber, categoria juniori;

Georgescu Ioana – locul III în proba 1500 metri Liber, categoria tineret;

Georgescu Ioana – locul III în proba 1500 metri Liber, categoria seniori;

Ștafeta 4×100 metri Mixt, categoria juniori – campioane naționale (Prisecariu Aissia, Baciu Amalia, Radu Elena, Alexa Daria);

Ștafeta 4×100 metri Mixt, categoria tineret – locul III (Prisecariu Aissia, Baciu Amalia, Radu Elena, Alexa Daria).